Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

L. Kułakowski Trio & Joanna Knitter - Love songs

20.11.2012. godz. 18:00 - Gdańsk, Filharmonia na Ołowiance

 

L. Kułakowski Trio & Joanna Knitter "Love songs" to najnowszy projekt Leszka Kułakowskiego kompozytora, pianisty jazzowego zwanego przez krytykę "wizjonerem jazzu", twórcy akademickiego jazzu w Gdańsku.Teksty do miłosnych piosenek napisał znakomity krakowski poeta-Zbigniew Książek. Piosenki stylistycznie oscylują pomiędzy jazzową a funkową stylistyką.Teksty piosenek dotyczą codziennych sytuacji, które spotykają każdego z nas,miłość wymaga i wiele oferuje: „Przytul,żeby zatroskany świat zasnąć mógł, przytul,żeby raz do świtu spał dobry Bóg, przytul, żeby nocą pożar w nas płonął znów blaskiem gwiazd,pożar, co rozpalić ma skute lodem serca dwa”, w innej piosence rozczarowuje-„ Miałam być, całym światem być, miałam ciepłem lata być,no.....i nic, no.... i już nie ma nic,miałam być i już nie ma nic”.

W projekcie „Love songs” usłyszymy wschodząca gwiazdę trójmiejskiej wokalistyki –Joannę Knitter, znakomitego perkusistę Jacka Pelca, kontrabasistę Piotra Kułakowskiego, przy fortepianie kompozytora Leszka Kułakowskiego.

Zapraszamy państwa, by spędzić piękny, niezapomniany, nostalgiczny wieczór z piosenkami „Love songs”.

 

Leszek Kułakowski Trio

  • Leszek Kułakowski - fortepian
  • Jacek Pelc - perkusja
  • Piotr Kułakowski - kontrabas

Leszek Kułakowski należy bez wątpienia do elity polskich artystów jazzowych. Kreatywna, charyzmatyczna osobowość, wielki talent i ogromny potencjał twórczy sprawia, że od lat współpracuje z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertuje na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jest pomysłodawcą i inspiratorem Komeda Jazz Festival , który prowadzi od 1996 roku do dziś. Jego płyty (m.in. Katharsis, Eurofonia) zdobyły wiele tytułów i nagród. Zainteresowanie lidera muzyką tzw. „klasyczną” daje tworzonym przez Niego zespołom możliwość udziału w eksperymentach związanych zarówno z małymi formami kameralnymi, jak i wielkimi przedsięwzięciami orkiestrowymi łączącymi klasykę z jazzem.

Leszek Kułakowski Trio

 

Joanna Knitter

Joanna Knitter - wokalistka jazzowa i bluesowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka m.in. nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, zdobywczyni specjalnego wyróżnienia przyznanego przez Billy'ego Harpera na Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie. W 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę - Sopocką Muzę dla Młodych Twórców , stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Występowała z czołówka polskiej sceny jazzowej (m.in. Wojciech Karolak, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Przemek Dyakowski, Leszek Kułakowski, Wojciech Kamiński, Cezary Paciorek, Wojtek Staroniewicz). Na co dzień gra z Przemkiem Dyakowskim w zespole Take It Easy, w formacji The Moongang oraz w założonym przez siebie zespole Blues & Folk Connection, z którym właśnie nagrała płytę.

Joanna Knitter

 

Al Foster Quartet

20.11.2012. godz. 18:00 - Gdańsk, Filharmonia na Ołowiance

 

Al Foster Quartet

  • Al Foster - perkusja
  • Douglas Weiss - kontrabas
  • Wayne Escoffery - saksofon
  • Adam Birnbaum - pianista

 

Al Foster

Jeden z najsłynniejszych perkusistów jazzowych ponownie w Polsce! Al Foster obecny jest na jazzowych estradach od ponad 40 lat. Najbardziej znany jest ze współpracy z Milesem Davisem, ale lista jego partnerów jest bardzo długa i obejmuje wiele bardzo ważnych nazwisk współczesnego jazzu, wśród nich giganci tej miary co: Sonny Rollins, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Dexter Gordon, Horace Silver, Tommy Flanagan, Donald Byrd, Michel Petrucciani. Dyskografia Ala to około 250 płyt, nie licząc kompilacji! Al Foster grał już w naszym kraju kilkakrotnie - z własnymi zespołami, z Sonny Rollinsem, Joe Hendersonem oraz z Milesem Davisem. Tym razem przedstawi swój autorski kwartet, w którym Maestro Fosterowi towarzyszą wybitni muzycy młodego pokolenia: Wayne Escoffery (ts, ss), Adam Birnbaum (p) i Doug Weiss (b).

Al Foster

 

Douglas Weiss

Kontrabasista, absolwent William Paterson College. Występował w zespołach takich liderów jak : Toshiko Akiyoshi, Marc Copland, Billy Hart, Lee Konitz, Mark Turner, bigbandzie Vanguard Jazz Orchestra i w zespole znakomitości wokalnej Joe Williamsa. Jest również wykładowcą w New School University w Nowym Jorku. Oprócz zespołu Al`a Fostera, obecnie w kwintecie Eddie Hendersona oraz zespole wokalistki Lizz Wright.

Douglas Weiss

 

Wayne Escoffery

Saksofonista , urodzony w 1975r. w Londynie. Pracował z wieloma sławami takimi jak: Carl Allen, Eric Reed, Ralph Peterson, Ben Riley, Ron Carter, Rufus Reid, Bill Charlap, Bruce Barth, Jimmy Cobb, Eddie Henderson, Mary Stallings, Cynthia Scott, Nancie Banks, Laverne Butler, and Carolyn Leonhart. Studiował z The Hartt School w Stanach Zjednoczonych.

Wayne Escoffery

 

 

Adam Birnbaum

Pianista, kompozytor, współpracował z: Greg Osby, Al Foster, Eddie Henderson, Carl Allen, Wynton Marsalis. Studiował jazz w Juilliard School. Występował w nowojorskich klubach jazzowych : the Village Vanguard, the Blue Note, Birdland, the Jazz Standard and Dizzy's Club Coca-Cola, również międzynarodowych festiwalach: Gilmore Festival, The Kennedy Center, The Montreal Jazz Festival, and the Festival Dei Due Mondi in Spoleto, Italy. Wygrał American Jazz Piano Competition w maju 2004.

Adam Birnbaum

 

Otwarcie wystawy fotograficznej Jazz Impressions

20.11.2012. godz. 18:00 - Gdańsk, Filharmonia na Ołowiance