Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

brodowski

fot. Urszula Las

 

Paweł Brodowski

Redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum” od ponad 40 lat, autor niezliczonych wywiadów z czołowymi muzykami i osobistościami jazzu. Podczas Jazz Jamboree 1983 ukradł Milesowi Davisowi pół godziny, z Wyntonem  Marsalisem rozprawiał o jazzie w jego mieszkaniu na Manhattanie, przeprowadził w Ameryce ostatni przed śmiercią wywiad z Leopoldem Tyrmandem.

 

Przez ponad 35 lat prowadził audycje jazzowe w Polskim Radiu –  w Programie III i II (Trzy Kwadranse Jazzu, Puls Jazzu, Czas na Jazz), juror polskich i międzynarodowych konkursów jazzowych, od 25 lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu – w uznaniu zasług wyróżniony w tym roku Odznaką Honorową Miasta Kalisza. W 1985 roku stypendysta Departamentu Stanu (miesięczne tournée po USA), Międzynarodowy Obywatel Honorowy Nowego Orleanu. Od 40 lat jako jeden z nielicznych europejskich publicystów bierze udział w Dorocznej Międzynarodowej Ankiecie Krytyków amerykańskiego miesięcznika „Down Beat”.


Urodził się 22 września 1947 roku we Wrocławiu, od 1954 roku mieszka w Warszawie. W latach 1963 - 66 grał początkowo na kontrabasie, a następnie na gitarze basowej w beatowym zespole Chochoły, w 1966 – w grupie Czterech Marka Blizińskiego, w 1967 w pierwszym składzie Akwareli Czesława Niemena, z którym występował w największych halach koncertowych w Polsce, na Festiwalach Piosenki w Opolu i w Sopocie, oraz nagrał album „Dziwny jest ten świat” –  pierwszą Złotą Płytę polskiego rocka i polski song wszech czasów. Z wyksztalcenia anglista, absolwent Instytutu Lingwistyki Stosowanej  Uniwersytetu Warszawskiego. W redakcji „Jazz Forum” pracuje od 1972 roku.