Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Ewa Uryga & New York Jazz Collective

14.11.2015. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

  • Ewa Uryga - wokal
  • Mark Soskin - piano
  • Luques Curtis - bas
  • Dorota Piotrowska - perkusja

Na program koncertu składają się standardy jazzowe z płyty „Ballads for Ella” zarejestrowanej w Nowym Jorku oraz kompozycje utrzymane w soulowej stylistyce m.in. Mahali Jackson.

Ewa Uryga - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej .Uznana przez magazyny „JazzForum” oraz „TwójBlues” za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Jest laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w kraju m.in. Opole, Zielona Góra, II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. Występowała na festiwalach jazzowych: „Gdynia Summer Jazz Days”, „Warsaw Jazz Days”, „Jazz Jamboree”, „Old Jazz Meeting”, „JazzFair”. Nagrała siedem autorskich płyt z czego dwie powstały w Nowym Jorku z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków, w tym znakomitego pianisty Marka Soskina. Wielokrotnie zapraszana do wspólnych projektów muzycznych m. in. ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, a także chórem gospelowym The Jackson Singers oraz solistkami Ruth Lynch i Presillą Jones. Na co dzień współpracuje również z amerykańskim wokalistą Brianem Fentressem, z którym przygotowuje nowy album muzyczny. Dysponuje fantastycznym głosem, ale jej szczególnym atutem jest siła jej interpretacji.

 

Ewa Uryga

 

Urszula Dudziak Superband

14.11.2015. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

  • Urszula Dudziak - wokal
  • Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe
  • Łukasz Poprawski - saksofon
  • Robert Cichy - gitara
  • Krzysztof Pacan - gitara basowa
  • Artur Lipiński - perkusja

Urszula Dudziak - światowej sławy polska wokalistka jazzowa. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły Jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewnia. Podstawę Jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem". Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu. Swego rodzaju słownik muzycznego języka Urszuli Dudziak stanowi album z 1973 roku „Newborn Light", nagrany wspólnie z Adamem Makowiczem. W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego
Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
W minionym roku ukazała się jej pierwsza, biograficzna książka „Wyśpiewam wam wszystko”, która szturmem zdobyła serca czytelniczek i czytelników stając się książkowym hitem sezonu. Tym razem Artystka powróciła po przerwie do studia i nagrała pierwszy od lat studyjny album WSZYSTKO GRA.

 

Urszula Dudziak