Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Krystyna Prońko & Band

14.11.2008. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

Krystyna Prońko - wokal, Paweł Serafiński - organy Hammonda, piano Fendera, Jakub Raczyński - saksofon

 

Krystyna Prońko rozpoczęła pracę artystyczna od rodzinnego zespołu "Refleks" w którym grali jej bracia Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej i skrzyknięci, muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r.

Po rozpadnięciu się zespołu 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Potem zaczęła współpracować, również w chórkach ze Skaldami, Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV.

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych. W latach 90’tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991 r. prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko , której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. Obecnie pracuje z sześcioosobowym zespołem muzyków lub w TRIO. Od 2000 r prowadzi klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.

W swym dorobku ma niezaprzeczalne hity - "Deszcz w Cisnej", "Jesteś lekiem na całe zło", "Małe tęsknoty", "Złość", "Poranne łzy" czy "Papierowe ptaki". Jej dyskografia obejmuje zarówno LP, CD jak i DVD w tym dwie złote płyty LP. Z równa łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą bo jak mówi "nużące jest śpiewanie ciągle tego samego". Na pytanie "jak by określiła tę muzykę, którą wykonuje"- odpowiada…"ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to - styl "jazzy" (nie mylić z jazz’em) Krystyny Prońko."

Więcej informacji na stronie www.pronko.pl

 

Krystyna Prońko

Peter Beets - Plays Chopin

14.11.2008. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

Peter Beets - jeden z najlepszych pianistów jazzowych holenderskiej sceny. Absolwent Royal Conservatory w Hadze. Debiutował w wieku 14 lat występując w Amsterdamie w rodzinnym kwartecie. W 1985 roku powstało trio "The Beets Brothers", które w 3 lata później zdobyło "Pall Mall Swing Award" oraz nagrodę specjalną Księżnej Christiny. Trio ma na koncie setki koncertów i cztery znakomicie przyjęte przez krytykę płyty.

W roku 1996 Peter Beets nagrał pierwszą autorską płytę z amerykańskim perkusistą Jeffem Hamiltonem. W dwa lata później zdobył w Paryżu "Prix Martial Solal", a w roku następnym zwyciężył w "Concours de Solistes de Jazz" w Monaco.

W 2001 roku wydana została kolejna jego płyta "New York Trio", nagrana z udziałem znakomitej amerykańskiej sekcji: Rodney Whitaker (kontrabas) i Willie Jones III (perkusja). Dwa lata później ukazał się kolejny amerykański album Petera Beetsa "New York Trio Page Two" nagrany z kontrabasistą Larry Grenadierem i Willie Jonesem III.

W swej dotychczasowej karierze Peter Beets występował m.in. z takimi sławami jak: Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Roy Hardgrove, Johnny Griffin i Curtis Fuller. Akompaniował takim gwiazdom jak: Deborah Brown, Dee Daniels, Rita Reys i Lils Macintosh.

W 2004 roku Peter Beets wystąpił na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a w 2006 na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Rewelacyjny występ Petera podczas tegorocznego festiwalu "JaZzGdyni" zachwycił publiczność, czego dowodem była gorąca owacja na stojąco i zaproszenia na kolejne festiwale.

 

Dyskografia:
"First Date – Peter Beets & Jeff Hamilton" (1996)
"Curtis Fuller & Peter Beets Quartet" (1999)
"Peter Beets New York Trio" (2001)
"Peter Beets New York Trio – Page 2" (2003)
"Peter Beets New York Trio – Page 3" (2005)
"Peter Beets Plays Chopin" (2006)
"Beets Brothers" (1990),
"School is closed now" (1993),
"Brotherwise" (1995)

Peter Beets
Peter Beets
Peter Beets
Peter Beets

 

Jam Session

14.11.2008. godz. 22:00 - Słupsk, Piwnica "Anna De Croy"