Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Wtorek 18 X g. 18:00 kino Rejs Słupsk - premiera festiwalowa filmu Rafała Mierzejewskiego „Na zawsze Melomani” (2022)

Igor Mertyn – reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Organizacji Produkcji PWSFTViT w Łodzi. Autor scenariusza i producent filmu Na zawsze Melomani (2021) w reżyserii Rafała Mierzejewskiego opowiadającego o historii pierwszego jazzowego zespołu Melomani założonego przez Jerzego Matuszkiewicza.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, a także Antoni Studziński i Alojzy Tomys – to członkowie legendarnego zespołu Melomani, który zawiązał się na początku lat 50. w Łodzi. To o nich opowiada ten film. Historię Melomanów poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych.

W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się „Duduś”, „Idon” i „Dentox”, i tam grali pierwsze wspólne koncerty. Miejsca, do których trafiamy podążając ich śladami, to Łódź, Kraków – część Melomanów pochodziła z tego miasta, Sopot – tam odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Ustronie Morskie, Warszawa. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej.

Reżyseria: Rafał Mierzejewski; zdjęcia: Edgar Griszczuk; producent: Igor Mertyn; montaż: Wojciech Zieliński; scenariusz: Igor Mertyn; światło: Bartłomiej Lament, Maciej Zwierzchowski; dźwięk: Bogdan Klat, Jacek Strzelczyk, Marcin Zalewski; muzyka: Michał Kobojek, Antoni Dębski, Marcin Bzyk; operatorzy kamery: Aliaksandr Tsymbaliuk, Wojciech Bibel.

melomani