Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Karen Edwards & Eljazz Trio

15.10.2021. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

  • Karen Edwards - wokal, fortepian
  • Józef Eliasz - perkusja
  • Zbigniew Wrombel - kontrabas
  • Marcin Gawdzis - trąbka

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem.
Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.
Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.
Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity 'show'.

 

Dr Józef Eliasz ( ur. 19.01.1954 )
Producent muzyczny, dyrygent, perkusista.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Doktor Sztuki Muzycznej - specjalizacja dyrygentura - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Współpracował m.in. takimi artystami jak: Mike Stern, Karen Edwards, Mike Russel Bogdan Hołownia, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikala, Zbigniew Wrombel, Adam Wendt, Janusz Szrom , Anna Serafińska, Lora Szafran, Ewa Bem, Marcin Gawdzis.

 

Od roku 1992 zarządza Centrum Artystycznym Eljazz w Bydgoszczy.
W roku 1999 założył orkiestrę Eljazz Big – Band.
Od roku 2002 jest dyrektorem artystycznym i producentem międzynarodowego festiwalu Bydgoszcz Jazz Festival a od roku 2013 Europejskiej Akademii Jazzu.
W roku 2012 zdobył "Platynową Płytę" w kategorii jazz za album "In the Rhythm of Chopin"
Otrzymał najwyższą ocenę krytyków ( pięć gwiazdek ) w magazynie Jazz Journal za album "After The Catastrophe".

 

Karen Edwards

Leszek Żądło European Ensemble „Coltrane”

15.10.2021. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

LESZEK ŻĄDŁO - COLTRANE

  • Leszek Żądło - saksofony
  • Leszek Kułakowski - fortepian
  • Jacek Pelc - perkusja
  • Mariusz Bogdanowicz - kontrabas

Saksofonista Leszek Żądło – wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble (z Tolkiem Lisieckim, Wojciechem Groborzem, Wiesławem Jamiołem i Augustem Wilhelmem Scheerem). Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja Czarodzieje Honoratki w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Projekt Miss B. dedykowany jest polskiej aktorce Barbarze Kwiatkowskiej – Lass, z którą muzyka łączyło głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie. Tytułowy utwór Miss B. – Żądło napisał właśnie dla niej w 1977 r. Zaraz po jej niespodziewanej śmierci (6 marca 1995 r.) - namówiony przez przyjaciół - zaprosił dwóch wielkich muzyków, z którymi nagrał w studio w Nowej Hucie prezentowany niniejszym materiał. Zaczęli od Song of a Nice Death... takiego poziomu autentycznych emocji nie znajdziecie Państwo w żadnym innym wykonaniu utworu o charakterze epitafium. Tymi muzykami byli – niestety, obaj już nieżyjący - Andrzej Cudzich (zm. 2003) i Janusz Stefański (zm. 2016). Incydentalne trio, ale legenda jazzu, nie tylko polskiego!