Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej - JAZZ RONDO FESTIVAL - wystartował w Słupsku jesienią 1995 roku (10-12.XI) z inicjatywy kompozytora i pianisty jazzowego Leszka Kułakowskiego. Było to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie artystyczne na Pomorzu Środkowym, długo oczekiwane przez licznych fanów jazzu. Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Słupska.

Zgodnie z formułą festiwalu zaprezentowane zostały programy autorskie w obrębie szerokiego spektrum jazzowej stylistyki. Premierowe koncerty I JRF (OT Rondo) z udziałem kwintetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz Simple Acoustic Trio poświęcone były muzyce Krzysztofa Komedy - duchowego patrona festiwalu. W dniu "krakowskim" (Młodzieżowe Centrum Kultury) wystąpiło: trio Jarosława Śmietany i kwintet Marka Bałaty. Koncert galowy (Teatr Impresaryjny) wypełniły programy kwintetu Leszka Kułakowskiego oraz Zbigniew Namysłowski ze swoim znakomitym kwartetem i góralską kapelą Zakopane Highlanders Band. Po głównych koncertach festiwalowych odbywały się jam sessions Nescafe Jazz Nights, a imprezą towarzyszącą była wystawa fotogramów "Komeda" ze znanej kolekcji Marka Karewicza z udziałem autora.

W ramach festiwalu odbyła się również I edycja KONKURSU KOMPOZYTORSKIEGO im. Krzysztofa Komedy. Ten unikalny w skali światowej konkurs promujący młodych twórców polskich i zagranicznych realizowany jest w cyklu 2-letnim, a pierwszymi laureatami zostali Marcin Małecki i Maciej Ulatowski z Warszawy.

Kapituła Konkursu przy Wojewodzie Słupskim uznała I JAZZ RONDO FESTIVAL i Konkurs Kompozytorski im. K. Komedy za największe wydarzenie artystyczne województwa słupskiego w roku 1995.

plakat-1995