Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Leszek Kułakowski - Komeda

18.10.2020. godz. 17:00 - Słupsk, Miejska Biblioteka Publiczna

 

Koncert – Leszek Kułakowski - Komeda

Leszek Kułakowski to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów tworzący i działający na pograniczu wielu stylistyk i gatunków. Choć głównym obszarem jego artystycznej aktywności jest muzyka jazzowa to jednak ma na swoim koncie także projekty łączące elementy muzyki klasycznej i jazzowej („Sketches for Jazz Trio & Symphony Orchestra”) czy obszerne dzieła sakralne („Missa Miseri Cordis”). Ma także na swoim koncie opracowania utworów Chopina. Od samego początku artysta związany jest z jedynym w Polsce cyklicznym wydarzeniem poświęconym postaci i muzyce Krzysztofa Komedy jakim jest odbywający się w Słupsku Komeda Jazz Festival. W programie festiwalu, w jego długiej 26 letniej historii prezentował autorskie projekty poświęcony Komedzie zapraszając do udziału amerykańskie i europejskie gwiazdy jazzu (Eddie Henderson, Christoph Titz). Komeda w artystycznych poszukiwaniach Leszka Kułakowskiego stanowi szczególny rozdział. Jak sam o tym mówi: kompozycje Komedy mają swój niepowtarzalny nastrój, głębię i czytelne są dla każdego, kto ceni w muzyce piękno melodii i ładunek szczerych emocji. W ramach krótkiego koncertu pianista zaprezentuje własne opracowania i impresje utworów Krzysztofa Komedy.

Leszek Kułakowski

 

Projekt multimedialny Andrzeja Winiszewskiego

18.10.2020. godz. 17:00 - Słupsk, Miejska Biblioteka Publiczna

 

Projekt multimedialny Andrzeja Winiszewskiego

„Co nam zostało po KOMEDZIE?”

Pytanie stawiane podczas spotkania z muzyką i postacią Komedy wprost sugeruje przyświecającą mu idee – próbę podsumowania tego, co po ponad pięciu dekadach pozostało nam po Komedzie. To nie tylko próba podsumowania dorobku i zebranie spuścizny kompozytorskiej i fonograficznej. To także potrzeba oceny tego, co możemy dziś uznać za najbardziej wartościowe w twórczości Komedy, co znacząco wpłynęło na kolejne pokolenia polskich muzyków, na co Komeda wywarł największy wpływ: na jazz? na muzykę filmową? a może w ogóle na muzyczny kształt polskiego kina lat 60. W konsekwencji może warto zadać przy okazji pytanie czy z perspektywy lat Komeda jawi nam się bardziej jako jazzman czy może jednak kompozytor? Wszechstronny artysta czy muzyczny kameleon. Pół wieku jakie dzieli nas od tragicznej śmierci Komedy to wystarczający już czas aby móc zadać to tytułowe pytanie ale jeszcze lepszy to moment, aby w końcu na nie wyczerpująco odpowiedzieć. Tak też zrobimy podczas tegorocznej XXVI edycji Komeda Jazz Festiwal w Słupsku.

Andrzej Winiszewski - dziennikarz radiowy, twórca wielu audycji i podcastów tematycznych, historycznych i monograficznych poświęconych muzyce jazzowej emitowanych na antenie Polskiego Radia od roku 1995 i w programie radiojazz.fm. Autor tekstów historycznych, recenzji i relacji publikowanych na łamach polskiej prasy muzycznej (m.in. Jazz Forum, Jazzi Magazine, JazzPress). Kolekcjoner jazzowych archiwaliów i autor wystaw dokumentujących historię polskiego jazzu i polskiej fonografii jazzowej. Od dekady wykładowca w Instytucie Muzyki (kierunek Jazz i Muzyka Estradowa) na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Co nam zostało po komedzie