Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Prynkiewicz Kubiszyn Konrad Trio

03.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Pałac Aureus

 

  • Rafał Prynkiewicz - piano, kbds,
  • Robert Kubiszyn - bass,
  • Cezary Konrad - drums

„Muzyka tria to synergia korzeni mainstreamowego myślenia o fakturze muzycznej tria jazzowego z całym dziedzictwem tego co na przestrzeni dziesięcioleci ewolucji światowego jazzu, muzycy uznali za integralny składnik ich własnej osobowości muzycznej. Nie brakuje odniesień do bluesowych, rockowych, funkowych, latynoskich i fussion'owych kanonów. Trio ukształtowało własny język
komunikacji ze słuchaczami, będący efektem autentyczności i niepodążania za modą na koniecznie „nową” jakość, która to nowa jakość z pewnością powstaje, lecz nie jest ona okrętem flagowym i celem samym w sobie... nadrzędny cel to organiczny przekaz .” „Feria energii, rytmu i witalności muzycznej zespołu to także szansa na zadumę i odkrycie wrażliwej natury ludzkiej, kompozycje bowiem są inspirowane dziełami sztuki malarskiej, a także koherentnym współistnieniem świata organizmów żywych, martwej natury i wytworów myśli technicznej człowieka, z obserwacją imponderabiliów zachodzących między nimi interakcji.” „Bogactwo harmoniczne na najwyższym muzycznym diapazonie i nieprzewidywalność zwrotów akcji muzycznej nie pozwalają słuchaczowi na obojętność, budząc przeróżne skojarzenia, lecz wszystkim tym najsubtelniejszym wrażeniom towarzyszy nieprzerwanie wulkan energii trwający (jeśli..) w chwilowym uśpieniu, by przypomnieć o sobie i jak bomba zegarowa wieszczyć to co nieuniknione...” „Wirtuozeria każdego z muzyków znakomicie przystaje do umiejętności akompaniatorskich, co jest nieocenione, zwłaszcza w przypadku trudnej i wymagającej dojrzałości artystycznej formuły tria. Ta wymagająca formuła jednak ma też swoje zalety, gdyż pozwala skoncentrować się na tym co jest istotą i esencją sztuki muzycznej i przy wszystkich swoich wymaganiach daje muzykom jednak wiele swobody, pozwalając cieszyć i bawić się muzyką, a to udziela i podoba się słuchaczom.”

 

Rafał Prynkiewicz - fortepian, instrumenty klawiszowe, kompozytor, aranżer. urodził się w roku 1969 w Słupsku i gra na fortepianie od 7-ego roku życia. Ukończył Wydział Muzyczny Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego (1997) organizowanego podczas Komeda Jazz Festival, oraz laureatem IV Międzynarodowego Warszawskiego Debiutu Pianistów Jazzowych. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych, szczycąc się m. in. udziałem w:

  • Jazz Rock Festival in Olsztyn 2003- Grand Prix
  • Krokus Jazz Festival in Jelenia Gora 2005 - Grand Prix
  • „Elektryfikator”- uznany za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu elektrycznego w latach 2005, 2006 ( według ankiety czytelników magazynu Jazz Forum )
  • Lotos Jazz Festival 2006 *Jazz Forum Festival 2006
  • Jazz Jamboree Festival 2006
  • Bydgoszcz Jazz Festiwal 2009.

Rafał chętnie gra w formule trio akustycznego z fortepianem, ale lubi także bardziej złożone faktury muzyczne, z brzmieniem elektrycznym włącznie. Jako kompozytor naturalnie zajmuje się własną twórczością, ale nie stroni także od standardów muzyki jazzowej i coverów, których wykonawstwo oprawia wyjątkową troską o brzmienie, czas i niekłamaną ekspresją.

prynkiewicz rafał

 

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Fr.Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992. Pod koniec „studiów klasycznych” poświecił się muzyce jazzowej a pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio (wraz z pianistą Filipem Wojciechowskim,1989), z którą zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors ‘ 90 w Krakowie oraz otrzymał I nagrodę na Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa - Klucz Do Kariery” w 1990 roku. Central Heating Trio było również finalistą międzynarodowych konkursów jazzowych w roku 1990: „IX European Jazz Competition” w Leverkusen/Niemcy i „Europe Jazz Contest” Hoeliard /Belgia. W roku 1995 nagrywa pierwszą współautorską płytę wraz z Susan Weinert - „Meeting in Krakow”- wydaną w 1996 roku. W 1995 roku zakłada też swoją pierwszą grupę: Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa swoją pierwszą autorską płytę – „One mirror… many reflections” - wydaną w 2000 roku. Muzyka na tej płycie stylistycznie nawiązuje do dokonań Allana Holdswortha oraz zespołów Tribal Tech i Yellow Jackets. Płyta nagrana została w składzie: Darek Krupa (guitars), Piotr Żaczek: (electric bass, fretless bass), Marek Podkowa (tenor sax, EWI), Leszek Możdżer (acoustic and electric piano), Zbigniew Jakubek (keyboards). Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek, trwającej od roku 1998, w 2005 roku powstał nowy autorski projekt muzyczny, grupa – Cezary Konrad ‘ the NEW BAND, którego pierwszy skład tworzyli: Krzysztof Herdzin (electric piano), Paweł Pańta (electric bass, contrabas), Marek Podkowa (saxophones). W ostatnich latach Cezary Konrad (CK) współpracuje z takimi formacjami muzycznymi jak Włodek Pawlik Trio ( w składzie Włodek Pawlik, Paweł Pańta, CK), Krzysztof Herdzin Trio (w składzie Krzysztof Herdzin, Zbigniew Wegehaupt, CK), a do marca 2007 roku Andrzej Kurylewicz Trio (w składzie: A. Kurylewicz, Paweł Pańta, CK)

Poza wymienionymi już muzykami, Cezary Konrad występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, miedzy innymi Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert.

Od roku 2006 Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których w sposób niezwykle widowiskowy prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń Cezarego jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy. Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada – na uwagę zasługują: Nagroda „Mateusza” im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im.K.Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Wyróżnienia dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii „Perkusista Jazz / Latin / Funk” wg ankiety czytelników czasopisma „Top Drummer”. Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową.

Cezary Konrad

 

Robert Kubiszyn - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muz. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wirtuoza kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. W swojej dyskografii posiada ponad 70 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem (od roku 1997); Anną Marią Jopek (od roku 2002); Dorotą Miśkiewicz (od roku 2002); Henrykiem Miśkiewiczem (od roku 2003 - zespół "Full Drive"); Markiem Napiórkowskim (od roku 2003). Wśród muzyków, z którymi współpracuje bądź współpracował są m.in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Jacek Królik, Krzysztof Herdzin, Maria Schneider (z orkiestrą Krzysztofa Herdzina), Michał Tokaj, Gary Husband, Cezary Konrad, Krzysztof Zawadzki, Walk Away, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Grzegorz Karnas. Wziął udział w szeregu projektów z Anną Marią Jopek: w 2001 roku Pat Metheny & Anna Maria Jopek Upojenie (dwa koncerty w Sali Kongresowej, wersja światowa płyty gdzie występuje w utworach live - Nonesuch 2008), rok 2006 trasa Niebo z gościnnym udziałem Mino Cinelu, w tym samym roku koncert z Oscarem Castronevesem, w roku 2007 trasa ID z udziałem Mino Cinelu i Dhafera Youseffa, w tym samym roku koncert African Moods z udziałem Richarda Bony i Dhafera Youseffa.

Zajmuje się również produkcją muzyczną oraz aranżacją. Był współproducentem dwóch albumów gitarzysty Marka Napiórkowskiego "NAP" i "Wolno" nagranych dla Universal Music. W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album zatytuowany "Before Sunrise" wydany przez Proa Records i Universal Music.

Robert Kubiszyn