Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Leszek Kułakowski „Sketches for jazz trio & symphony orchestera”

14.11.2009. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

Leszek Kułakowski Ensamble Piccolo & Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica"

„Sketches for jazz trio & symphony orchestera” jest skomponowany jako utwór 3- częściowy, gdzie skrajne przebiegają w ekstremalnie szybkich tempach - Prestissimo, Presto, środkowa zaś w tempie umiarkowanym - Andante. Ideą utworu jest ekspozycja charakterystycznych cech muzyki jazzowej jak : improwizacja, ostinatowość, intensywna synkopacja, artykulacja, „swingowanie”, specyficzne poczucie „czasu”, kształtowanie dźwięku. Orkiestra symfoniczna nie ogranicza się do pasywnego akompaniamentu, lecz aktywnie uczestniczy i współtworzy narrację muzyczną. Synteza i zestawianie w jednym dziele: improwizacji z precyzyjnie zapisanymi partiami orkiestry, intelektu ze spontanicznością, estetyki pozornego chaosu i totalnego uporządkowanie wszystkich elementów, zestawianie ognia z wodą wydaje się być ideą na wskroś szaloną. Uważam jednak, że takie traktowanie tworzywa muzycznego na zasadzie szeroko pojętego kontrastu tylko wzbogaca Muzykę i Sztukę o nowe twórcze wartości. Niewątpliwie dodaje muzyce spontaniczności, kreatywności, świeżego spojrzenia.

 

Główny temat z I części Prestissimo to absolutna „czysta” improwizacja, nagrana zapisana i tylko zinstrumentowany w późniejszym etapie. Uważam to za wartość, gdyż niesie element świeżości i Prawdy. Improwizacja pozwala na bezpośredni, autentyczny przekaz emocji, radości, bólu, miłości, wszelkiego rodzaju emocjonalnej ekspresji. Wyraża uczucia „tu i teraz”, zachowuje spontaniczność i nie jest przeintelektualizowana. Nadmiar intelektu zabija niestety radość Muzyki. Muzyka staje się techniką kompozytorską, poddawaną fakturalnym i intelektualnym zabiegom, pozbawioną twórczej radości. W III części pojawiają się nawiązania do pięknego, polskiego folkloru. Nie mogło ich zabraknąć – to jest też moja Muzyka.
Ważnym elementem w Szkicach jest balans emocjonalny pomiędzy triem a całym aparatem orkiestry. W kompozycji dbam o kolory, barwy, sonoryzm. Szkice, ze względu na przyjętą pobieżna formułę są empiryczną, krótką, lecz zawierającą skondensowane treści rozmową Tria z Orkiestrą. Tematem rozmowy jest Muzyka. Chciałbym, żeby wykonaniom Szkiców towarzyszyła zawsze radość ze wspólnego muzykowania.....”.

Leszek Kułakowski

Larry Coryell

14.11.2009. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

Larry Coryell
Larry Coryell
Larry Coryell
Larry Coryell

 

Adam Makowicz

14.11.2009. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

adam makowicz

 

Jam session, film i fotogramy

14.11.2009. godz. 22:00 - Słupsk, Piwnica "Anna De Croy"