Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival
keith_dunn
keith_dunn

IV. KOMEDA JAZZ FESTIVAL (zmienił nazwę przyjmując na stałe patronat KRZYSZTOFA KOMEDY) odbył się w dniach 6- 8 XI 1998 r. na różnych scenach festiwalowych. Pierwszy dzień poświęcony był „Yassowi". Wystąpiły kultowe zespoły tego kierunku, „MAESTRO TRYTONY" i „KURY" z Tymonem Tymańskim na czele. Drugi dzień to stylistyczny ukłon w stronę korzeni jazzu czyli - blues'a. W koncercie zatytułowanym „GROVE&BLUES" fantastycznie zagrali: „LITLLE EGOISTS" Marka Stryszowskiego i gwiazda wieczoru KEITH DUNN z zespołem „THE BLOOZ".

Podsumowaniem Komeda Jazz Festival był koncert „This is jazz" w Teatrze Impresaryjnym. Po koncercie „LOS ANGELES TRIO", publiczność festiwalowa usłyszała projekt specjalny Leszka Kułakowskiego pt. „EUROFONIA" na głos solowy, jazz quintet i orkiestrę symfoniczną. „EUROFONIA" jest artystyczną inspiracją idei zjednoczonej Europy. Jest to muzyka uniwersalna, zrozumiała wszędzie w Europie. Muzycznie „EUROFONIĘ" tworzą: muzyka współczesna, jazz i stylizowany polski folklor. Kompozytor dzieła Leszek Kułakowski mówi „do Europy tak, ale z polską kulturą".

Gwiazda KOMEDA JAZZ FESTIVAL amerykański kompozytor i saksofonista BILLY HARPER z zespołem wieńczący Festival był zachwycony przyjęciem publiczności, pełnymi salami i wspaniałą atmosferą.

IV KOMEDA JAZZ FESTIVAL przeszedł do historii jako sukces artystyczny, organizacyjny i frekwencyjny. Zainteresowanie publiczności Festivalem zaskoczyło nie tylko organizatorów.

IV edycja KOMEDA JAZZ FESTIVAL została uznana w ankiecie Jazz Top 98 prestiżowego magazynu „Jazz Forum” za jedno z pięciu największych Wydarzeń Roku 1998 w Polsce.

plakat-1998