Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Tradycyjnie w listopadzie odbędzie się szczególny, już 21. Komeda Jazz Festival. Krzysztof Komeda, „Chopin Jazzu” pełni rolę patrona, Jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez te 20 lat na nowo starałem się definiować i adaptować do zmieniającej się bardzo szybko rzeczywistości muzykę Krzysztofa Komedy. Myślę, że muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok, niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez te lata doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów.

Gwiazdą 21. festiwalu niewątpliwie będzie jedyna w swoim rodzaju wokalistka, dysponująca fenomenalną techniką wokalną, gwiazda światowego formatu - Urszula Dudziak z zespołem Superband. Urszula Dudziak współpracowała z Bobby'm McFerrin'em, Herbie'm Hancockiem, Wyntonem i Branfordem Marsalisami, Gilem Evansem i Stingiem. Piosenka w interpretacji Urszuli skomponowana przez Michała Urbaniaka „Papaya” stała się hitem Azji i Ameryki Południowej.

Na jedyny koncert w Polsce przylatuje amerykański zespół Yellowjackets (Russell Ferrante, Bob Mintzer, Dane Alderson, William Kennedy). Yellowjackets tworzą genialni muzycy, wirtuozi i showmani, proponujący energetyczną muzykę inspirowaną fusion, bluesem, R&B, jazz-rockiem.

W propozycjach XXI KJF również koncert znakomitej wokalistki „polskiej Whitney Houston”, o „czarnej”, niesamowitej barwie głosu - Ewy Urygi z amerykańskim zespołem „New York Jazz Collective”, ponadto Christpher Dell & Oleś Brothers zaproponują własne, oryginalne odczytanie muzyki patrona festiwalu „Komeda Ahead”. Bardzo interesująco zapowiada się koncert bluesowy młodych artystów "Drunk Lamb”, z charyzmatycznym wokalistą. Kwartet prezentuje energetyczny blues z elementami rocka.

Polecam także imprezy towarzyszące XXI KJF jak: wystawa plakatów „21 lat Komeda Jazz Festival”, projekcja filmu - dramatu muzycznego z 2014 roku „Whiplash”, czy codzienne, nocne jam session w Annie De Croy.

Ważnym elementem KJF w tym roku jest IX Konkurs Kompozytorski im. K. Komedy promujący młodych kompozytorów. Laureaci konkursu to m. in. mieszkańcy Polski, USA, Brazylii, Japonii.

Osobiście zapraszam Państwa na premierowe wykonanie nowej muzyki, którą latem z ogromnym sukcesem prezentowałem we Włoszech na Ancona Summer Jazz Festival. Będzie to kilkunastosobowy band „Leszek Kułakowski Jazz Orchestra” z special guest - Krystyną Prońko. Program festiwalu - różnorodny, interesujący, pełen koncertów gwiazd. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w święcie jazzu i muzyki Krzysztofa Komedy. Przed nami wiele ekscytujących koncertów. Zatem do zobaczenia!

Dyr. art. Komeda Jazz Festival

prof. Leszek Kułakowski