Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Yellowjackets - jedyny koncert w Polsce

26.10.2019. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

 

Legendarny amerykański zespół fusion - jazzowy, dający energetyczne, niesamowite koncerty. W zespole fenomenalni muzycy, z których większość obok gry w Yellowjackets, zrobiło również kariery solowe. W składzie YELLOWJACKETS absolutnie genialny saksofonista - Bob Mintzer, kultowy pianista Russell Ferrante i "atomowa" sekcja rytmiczna. Wydarzenie wyjątkowe i jednorazowe w Polsce.

  • Russell Ferrante - fortepian
  • Bob Mintzer – saksofon, Evi
  • Dane Alderson - gitara basowa
  • William Kennedy - perkusja

Grająca prawie czterdzieści lat formacja wydała 30 albumów, na których było słychać to samo popjazzowe brzmienie i dźwięki fusion. Znani są również jako znakomita grupa koncertowa.
W czasie całej swojej kariery zespół był 17 razy nominowany do nagrody Grammy, a dwa razy otrzymał tę statuetkę.Sama nazwa grupy miała kojarzyć się z czymś witalnym, żywiołowym. Muzyka The Yellowjackets, wywodząca się z tradycji fusion, od początku łączyła w sobie wiele różnych stylistycznie elementów (z silnym naciskiem na R&B), dla których wspólnym mianownikiem za każdym razem okazywał się pogodny nastrój oraz lekkość kompozycji. I być może w tym należy upatrywać największej zasługi zespołu, że będąc kontynuatorem nurtu jazz-rock, potrafił przekonać do siebie odbiorców nową propozycją: łączenia dobrego jazzu z elementami muzyki popularnej lat 80-tych. Grupa szybko zyskała uznanie w oczach krytyków, o czym świadczy fakt, że już drugi album zespołu (Mirage A Trois) nominowany był do nagrody Grammy. Jednak dorobek istniejącego do dziś zespołu, z którym współpracowała niezliczona liczba muzyków, to nie tylko liczne nominacje i dwukrotnie zdobyte Grammy, lecz przede wszystkim uznanie milionów fanów.

 

Yellowjackets