Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Prezentacja filmu "Ręce do góry"

13.11.2008. godz. 18:00 - Słupsk, Kino "Rejs" MCK

 

RĘCE DO GÓRY, Polska 1967, 76 min. Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Andrzej Kostenko. Zdjęcia: Witold Sobociński, Andrzej Kostenko. Obsada: Jerzy Skolimowski, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Adam Hanuszkiewicz , Bogumił Kobiela. Muzyka: Krzysztof Komeda.

Film "Ręce do góry", zrealizowany w 1967 roku, nie wszedł na ekrany. Kiedy w 1981 roku zaistniała możliwość jego rozpowszechniania, Jerzy Skolimowski dokręcił prolog. Zrealizowany został na taśmie barwnej, film właściwy - na czarno-białej. Ostatecznie wszedł na ekrany w 1985 roku bez prologu.

Po dziesięciu latach spotykają się na zjeździe absolwenci Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z nich. Przysłał depeszę. W czasie bankietu zostaje ona odczytana. Nadawca jest lekarzem na wsi, prowokuje kolegów do złożenia mu wizyty. Kilkoro z nich decyduje się na wyjazd, ale po to, by mu - jak mówią - skuć mordę. Ponieważ już żaden pociąg osobowy w tamtym kierunku nie odchodzi, wsiadają do towarowego. Odbywa się swoista psychodrama. Nazywają siebie markami posiadanych samochodów. Alfa, jej mąż Romeo, Opel Rekord, Wartburg, Zastawa. Okazuje się, że ich marzenia, a także osobiste i zawodowe ambicje, pozostały nie zrealizowane. Zapomnieli o swoich ideałach. Wspominają lata studenckie. Byli zetempowcami. Kleili gigantycznych rozmiarów portret Stalina, ale przez pomyłkę dokleili drugą parę oczu. Uznano ich za politycznych prowokatorów albo świadomych wrogów. W atmosferze zakłamania, fałszu i asekuranctwa odbyła się rozprawa przed sądem zetempowskim. Tylko Zastawa miał odwagę zapytać swych sędziów: czy wyjście, koledzy, już wcześniej nie zdecydowali o nas? Usunięto go ze studiów wyrzucono z akademika i ZMP. Usiłował popełnić samobójstwo.

Wszystko wskazuje na to, że Zastawa jest tym lekarzem ze wsi, który przysłał depesze i sprowokował swych kolegów do wyjazdu. Rano okaże się jednak, że wagon stoi w tym samym miejscu, w którym w nocy doń wsiadali. Był tylko przetaczany, po czym wrócił na stare miejsce.

Feeling Colour & MUSIC Marzena Turek-Gaś

13.11.2008. godz. 19:00 - Ustka, Bałtycka Galeria Sztuki

 

Video-Art & Music. Visual art: Marzena Turek-Gaś. Music: Leszek Kułakowski

Czym jest malarstwo? To nanoszenie farby zawierającej dany pigment na podłoże. Malarstwo to kolor, barwy mieszane ze sobą.

 

Marzena Turek-Gaś maluje wykorzystując do tego swoje ciało. Ciało, które raz staje się jej pędzlem, kiedy odciska nim farbę na papier, w innej okoliczności zaś płótnem, na które zostaje nałożony pigment. Tak też wykorzystuje je w projekcie "Feeling Colour 2008" (z cyklu "Air Beds").

Maluje kolorowymi proszkami, które sypią się na jej ciało, miesza je ze sobą, tworząc niezwykłe obrazy przykuwające swoją intensywnością kontrastów. Maluje barwnymi taśmami, które plącze ze sobą, przeplata, budując intrygujące akty. Artystka zmienia pozycje swojego ciała. Z każdym jej ruchem wyłania się nowy wizerunek. Ukazuje nam piękne, nagie ciało w zderzeniu z ferią barw. Kompozycja malarska powstaje nagle i spontanicznie, więc aby nie pozwolić jej zniknąć utrwalana jest na fotografii i filmie. Jej efemeryczności wywołuje refleksję nad trwałością istnienia. Jak długo pozostaje w nietkniętej formie odciśnięty ślad? Jak długo atrakcyjne pozostaje ciało?

Dopóki kobiece akty tworzyli mężczyźni ich bohaterki były bierne. Poddane woli artysty. Wyidealizowane, o zmysłowych kształtach, wyszukanych gestach. W projektach Marzeny Turek-Gaś modelką jest sama autorka. To ona nadaje pozę swojemu ciału. Barwi je rozcierając na nim kolorowe pigmenty lub oplatając się taśmami. Okrywa (pokrywa) je malarstwem. Kreator i modelka zlewają się w jedno. Sztuka i twórczyni są tożsame. Trwa ich wspólny taniec.

Maga Furmanik
Kuratorka i krytyk sztuki współczesnej

Feeling Colour & MUSIC
Feeling Colour & MUSIC
Marzena Turek-Gaś
Feeling Colour & MUSIC
Feeling Colour & MUSIC
Marzena Turek-Gaś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feeling Colour & MUSIC
Feeling Colour & MUSIC
Marzena Turek-Gaś
Feeling Colour & MUSIC
Feeling Colour & MUSIC
Marzena Turek-Gaś

 

Jam Session "Feeling Colour"

13.11.2008. godz. 22:00 - Ustka, Hotel "Lubicz"