Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival
X_KJF_1
X_KJF_1

X Komeda Jazz Festival odbył się w dniach 4,5,6 XI w Słupsku i 12 XI 2004 r. w Gdyni.

 

04.XI Pierwszy wieczór upłynął pod znakiem wspomnień. W kawiarni Anna De Croy na słupskim zamku - klubie festiwalowym - odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Round About Komeda, zawierającej fotogramy Bartosza Arszyńskiego i Waldemara Michorzewskiego, dokumentujące najważniejsze wydarzenie i postacie 10-letniej historii festiwalu. Po wernisażu, w kinie MCK pokazano dwa filmy muzyczne Prawo i Pięść - z muzyką Krzysztofa Komedy, oraz Czarny Orfeusz - z muzyką L. Bonfy i T. Jobima.

X_KJF_2
X_KJF_2

05.XI Muzyka żywa zabrzmiała tego dnia w sali Teatru Impresaryjnego, wypełnionej nadkompletem publiczności. Najpierw swój nowy program SLAP AND CARESS przedstawił Leszek Kułakowski Quartet Modern (leader - p, P. Kułakowski - b, D. Bukowski - vib, J. Pelc - dr). Znany ze swoich awangardowych zainteresowań Kułakowski zaskoczył tym razem kompozycjami rytmicznymi i melodyjnymi, prowokującymi słuchaczy do klaskania. Premierowy program "SLAP & CAREES" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem "komedowskiej" publiczności.

X_KJF_3
X_KJF_3

Po przerwie odbyła się uroczystość wręczenia statuetki KOMEDERA Michałowi URBANIAKOWI - zasłużonemu twórcy polskiego i światowego jazzu. Laureat podziękował muzyką, wykonując na skrzypcach Kołysankę Komedy w aranżacji L. Kułakowskiego wraz ze Słupską Państwową Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Bogdana Jarmołowicza. Pozostałą część koncertu wypełniły kompozycje Urbaniaka, które kompozytor wykonał z kwartetem jazzowym ( J. Smoczyński - p, K. Pacan - gb, S Frankiewicz - dr ) i orkiestrą. Ten program, naznaczony rodzimym folklorem i funkiem , fusion, "urbaniakowską" melodyką przygotowany specjalnie na X. KJF wypadł w Słupsku znakomicie, co jest zasługą zarówno solisty, jak i dobrze przygotowanej orkiestry.

X_KJF_4
X_KJF_4

06.XI Odbyły się dwa koncerty Teatrze RONDO. Jako pierwszy zagrał i zaśpiewał Little Egoists z Markiem Stryszowskim. Ten zespół pojawił się w Słupsku kolejny raz i został jak zawsze ciepło przyjęty przez publiczność. Muzyka była mocna i porywająca, wokal Stryszowskiego przejmujący, a gdy w tym elektronicznym kotle pojawił się nagle akustyczny dźwięk XIX - wiecznej tuby, sukcesowi "egoistów" w Słupsku nic nie mogło zagrozić...

X_KJF_5
X_KJF_5

Na zakończenie koncertu, na scenie pojawiło się trio z Austrii : Andy Mandorff - g, Achim Tang - b i Reinhardt Winkler - dr. Ich muzyka to zbiorowa, totalna improwizacja free, pełna drażniących ucho współbrzmień (sekundy) i atonalnych, szybkich pasaży. Jest sporo fanów takiej muzyki, zwłaszcza wykonywanej tak perfekcyjnie, jak w wypadku tego zespołu, toteż publiczność przyjmowała ich ciepło...

Uporządkowanie wrażeń tego dnia i całego KOMEDA JAZZ FESTIVAL nastąpiło nocą w klubie festiwalowym.

plakat-2004