Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

winiszewski

fot. Zbigniew Bielecki

 

W kręgu Komedy to cykl spotkań z muzyką polskich jazzmanów, którzy zajmowali ważne miejsce w historii jazzu w Polsce lat 60. To m.in. Tomasz Stańko, Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski – twórcy, których artystyczne życiorysy i wieloletnia działalność ma swoje początki u boku Krzysztofa Trzcińskiego.

 

Tomasz Stańko zajmuje tu miejsce szczególne. Dostrzeżony i wybrany specjalnie przez Komedę do wykonywania jego autorskiej muzyki, namaszczony na następcę i kontynuatora w nurcie muzyki filmowej w latach 60. był w pionierskim okresie swojej działalności, wierny tradycji komedowskiej. Jedną z najbardziej oryginalnych form artystycznej aktywności Stańki były koncerty solo na trąbce. Dziś ta formuła w Polsce reprezentowana jest przez niewielu trębaczy. Jednym z nich jest Piotr Damasiewicz, który w ramach specjalnych prezentacji oddaje hołd wielkiemu polskiemu trębaczowi w formie recitalu solowego.

 

W kręgu Komedy – Tribute to Tomasz Stańko

Prezentacja multimedialna (autor Andrzej Winiszewski) ukazująca główne etapy, trwającej pół wieku, artystycznej działalności Stańki w historii polskiego jazzu. Całość połączona jest z koncertem Tribute to Tomasz Stańko w wykonaniu Piotra Damasiewicza  solo na trąbce.

 

Andrzej Winiszewski - dziennikarz radiowy, twórca wielu audycji i podcastów tematycznych, historycznych i monograficznych poświęconych muzyce jazzowej emitowanych na antenie Polskiego Radia od roku 1995 i w programie radiojazz.fm.  Autor tekstów historycznych, recenzji i relacji publikowanych na łamach polskiej prasy muzycznej (m.in. Jazz Forum, Jazzi Magazine, JazzPress). Kolekcjoner jazzowych archiwaliów i autor wystaw dokumentujących historię polskiego jazzu i polskiej fonografii jazzowej. Od dekady wykładowca w Instytucie Muzyki (kierunek Jazz i Muzyka Estradowa) na Uniwersytecie Zielonogórskim.