Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Szarugę jesienną na Środkowym Pomorzu - w Słupsku, Ustce i Lęborku - rokrocznie rozświetla jasnym, „jazzowym” światłem kolejna, już 25 edycja Komeda Jazz Festival ( www.komedajazz.com). Krzysztof Komeda, „Chopin Jazzu” pełni rolę patrona, Jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez te 25 lat na nowo starałem się definiować i adaptować do zmieniającej się bardzo szybko rzeczywistości XXI wieku intrygująca muzykę Krzysztofa Komedy. Myślę, że muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez te lata doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów-polskich, europejskich, globalnych.

 

XXV KJF odbędzie się w terminie 12-26 października.

 

Gwiazdą 25 festiwalu niewątpliwie będzie będzie supergrupa fusion-jazzu Yellowjackets, którzy przylatują na jedyny koncert w Polsce. Yellowjackets tworzą genialni muzycy - Russell Ferrante, Bob Mintzer, Dane Alderson, William Kennedy- wirtuozi i showmani, proponujący energetyczną muzykę inspirowaną fusion, bluesem. R&B, jazz-rockiem. Koncert 26 października w Słupsku.

 

Zapraszam również na szczególny, jubileuszowy projekt specjalny pt.” Komeda symfonicznie”, to mój premierowy projekt, którego ideą jest przeniesienie geniuszu Komedy w rejony XXI wieku. W sensie muzycznym idzie tu o spenetrowanie nowych możliwości ukrytych w jego utworach, o nadanie akustycznym z natury kompozycjom Krzysztofa Komedy symfonicznego, potężnego brzmienia, osiągnięcia współczesnego soundu. Taka próba radykalnej zmiany estetyki wydaje się prawdziwym artystycznym wyzwaniem, jeśli nie muzyczną ekstrawagancją. Projekt realizowany z wybitnymi muzykami polskiej i europejskiej sceny jazzowej odkrywa nowe twórcze spojrzenie na muzykę Komedy w XXI wieku. Do współwykonawstwa moich aranżacji zaprosiłem wybitnych artystów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, trębaczy: Piotra Wojtasika, Christopha Titza, Tomasza Dąbrowskiego, a także atomową sekcję rytmiczną-Piotra Kułakowskiego i Tomasza Sowińskiego.

 

Z wydarzeń muzycznych polecam Państwu koncert „Piano solo” Krzysztofa Kobylińskiego (12 X), koncert „listy do Delfiny Potockiej w wykonaniu Miry Kieniewicz-Kopcińskiej i Martyny Kułakowskiej (13 X), koncert charyzmatycznego, wybitnego wokalisty Jorgosa Skoliasa w projekcie pt. ‘’Kolos’’ ( 18 X), koncert jazzowych interpretacji „Polskich przebojów” w wykonaniu Tria MAP Adama Czerwińskiego (20 X), koncert znakomitych przedstawicieli europejskiego jazzu, kwartetu Alessandro Fedrigo pt. „XY QUARTET”(24 X), a także „Multi Set Jazz Komeda”, Komeda odkryty na nowo w wykonaniu duetu Buczkowski/Troczewski i dziennikarza muzycznego Andrzeja Winiszewskiego ( 23 X). Podsumowania XXV edycji komedowskiego festiwalu dokona dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Danielewicz w wykładzie pt. ‘’Jedyny taki festiwal. 25 lat z dziedzictwem K. KOMEDY”(19 X).


 

 

Polecam także imprezy towarzyszące XXV KJF jak: wystawy plakatów prac plastycznych, fotogramów jak m.in. Komeda oczami dzieci ”, projekcje filmów -’’Ikar. Legenda Mieczysława Kasza”, ‘’Song to Song” czy pokoncertowe nocne jam session w Atenie i Annie de Croy.

 

Program festiwalu, różnorodny, interesujący, pełen koncertów gwiazd. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w święcie jazzu i muzyki Krzysztofa Komedy. Przed nami wiele ekscytujących koncertów i artystycznych wzruszeń pięknem Muzyki. Zatem do zobaczenia.

 

dyrektor artystyczny KJF

 

prof. Leszek Kułakowski