Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

John Scofield

 

JOHN SCOFIELD TRIO na jedynym koncercie w Polsce

John Scofield - gitara

Bill Stewart - perkusja

Vicente Archer - bass

John Scofield to najwybitniejszy gitarzysta światowego jazzu, wieloletni muzyk kultowego bandu MILESA DAVISA. John Scofield nagrał z Davisem trzyalbumy: Star People ,Decoy, You’re Under Arrest. Współpracował z: Ch. Baker, B. Cobham, G. Duke, Ch. Mingus, P. Metheny, G. Burton. W dyskografii posiada kilkadziesiąt albumów. Geniusz gitary, kompozytor, band leader.  Jego język muzyczny cechuje niepowtarzalny sound, emiryczny sposób muzycznej wypowiedzi, energia i nieokiełznana wyobraźnia muzyczna. Vicente i Bill od kilku lat grają razem w różnych projektach Scofielda, są fenomenalnym bandem. Rozmawiają, dyskutują muzycznymi frazami, dźwiękami, bawią publiczność, tworzą niepowtarzalny, magiczny, energetyczny show. Oprócz kompozycji Johna Scofielda, zaprezentują pikantne, oryginalne aranżacje jazzowych evergeenów. John Scofield Trio zaprezentuje muzyką z nowego albumu, który w 2023 roku wyda ECM.

Gra na gitarze Johna Scofielda miała wpływ na jazz od późnych lat 70-tych i nadal się rozwija. Posiadacz bardzo charakterystycznego brzmienia i różnorodności stylistycznej, Scofield jest mistrzowskim improwizatorem jazzowym, którego muzyka ogólnie mieści się gdzieś pomiędzy post-bopem, funkowym jazzem i R&B.

Urodzony w Ohio i wychowany na przedmieściach Connecticut, Scofield zaczął grać na gitarze w wieku 11 lat, zainspirowany zarówno przez muzyków rockowych, jak i bluesowych. Uczęszczał do Berklee College of Music w Bostonie. Po debiutanckim nagraniu z Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem, Scofield przez dwa lata był członkiem zespołu Billy Cobham-George Duke. W 1977 roku nagrywał z Charlesem Mingusem i dołączył do kwartetu Gary'ego Burtona. Rozpoczął swoją międzynarodową karierę jako lider zespołu i artysta nagrywający w 1978 roku. W latach 1982–1985 Scofield koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Jego kariera w zespole Davisa postawiła go na pierwszym planie świadomości jazzowej jako muzyka i kompozytora.

Od tego czasu prowadził własne zespoły na międzynarodowej scenie jazzowej, nagrał ponad 30 albumów jako lider (wiele już klasyków), w tym współpracował z takimi współczesnymi ulubieńcami jak Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Government Mule, Jack DeJohnette, Joe Lovano i Phil Lesh. Grał i nagrywał z Tonym Williamsem, Jimem Hallem, Ronem Carterem, Herbie Hancockiem, Joe Hendersonem, Dave'em Hollandem, Terumasą Hino, wśród wielu legend jazzu. W trakcie swojej kariery Scofield wzbogacał swoją ofertę tradycyjnego jazzu o zorientowaną na funk muzykę elektryczną. Przez cały czas gitarzysta zachował otwarty muzyczny umysł.

Podróżując po świecie przez około 200 dni w roku z własnymi zespołami, jest adiunktem na Uniwersytecie Nowojorskim, mężem i ojcem dwójki dzieci.