Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Wręczenie nagród laureatom VII Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy

05.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

Lech Wieleba - Poetic Jazz

05.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

 • Jan-Peter Klöpfel - flugelhorn
 • Enno Dugnus - piano
 • Pawel Wieleba - drums/percussion
 • Lech Wieleba - doublebass

 

POETIC JAZZ - nie jest nową próbą scenicznego połączenia poezji i jazzu, to nazwa zespołu, jak również konceptu muzycznego Lecha Wieleby, to sposób wyrażania uczuć kreatywnym językiem muzyki.

W kompozycjach Lecha Wieleby, codzienne zdarzenia z życia, zostają ukształ0towane w krótkie muzyczne opowiadania i te są indywidualne dla każdego słuchacza. Muzyka zespołu POETIC JAZZ jest pełna poezji – nie unika także melancholijnych nastrojów. Nieczęsto zdarza się jazzowej formacji tak intensywnie poruszyć emocje.

Jeszcze ciekawostka: Lech Wieleba otrzymał z rak Zofii Komedowej, na festivalu DNI KOMEDY w Warszawie (1980) - "Nagrodę Indywidualną im. Krzysztofa Komedy".

 

Głosy prasowe:

POETIC JAZZ to poezja bez słów, która dojrzałą siłą artystycznego wyrazu kreuje piękno muzyki z głębokimi korzeniami polskości (DSL, 2007 Zürich)

POETIC JAZZ - tak nazywa Lech Wieleba muzykę pochodzącą z jego reki. I rzeczywiście, polskiemu kompozytorowi i kontrabasiście udało się tym samym stworzyć nowa kategorię w jazzie, która z niezwykłą lekkością dociera bezpośrednio do wnętrza.

Poza tym maturę zrobił w Słupsku. Kontrabas studiował u prof. Stanisława Roska w Gdańsku. Po 5-ciu latach doświadczeń muzycznych w Orkiestrze Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, poświęcił się z pasji dalej muzyce jazzowej. Jako kontrabasista przyczynił się do sukcesów zespołu Antiquintet, któremu leaderował Leszek Kułakowski Od 30 lat mieszka za granicą. Pisze, gra i realizuje muzykę do własnych projektów, jak również dla teatru i filmu, od 25 lat nie opuszcza go pasja łączenia Jazzu i Tanga Nuevo:

 • Inscenizacja "Chawale", Theater am Hechtplatz w Zürichu.
 • "La Musica", Marguerite Duras, Theatron w Hamburgu.
 • "Sie sprechen von mir nur leise", Mascha Kaleko
 • "Die Aussenseiter", TV-film, ProSieben.

 

Wieleba

 

QuintophoniQ Duo Q4Q, Leszek Kułakowski Trio & Krzesimir Dębski

05.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

quintophoniq

 

to wspólny projekt przyjaciół:

Tomasza Gołębiewskiego – koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej & Leszka Kułakowskiego – wizjonera polskiego jazzu.

QuintophoniQ - to artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. To nietypowy język mistrzów polskiego jazzu, poukładany w żelazne ramy klasycznej partytury. Tradycyjne brzmienie skrzypiec oraz swingujacy jazz w improwizacjach i akompaniamentach wywierają niezatarte wrażenie.

Celem przedsięwzięcia jest przekonanie miłośników muzyki klasycznej do młodszej siostry tego gatunku - muzyki jazzowej, jak również oswojenie słuchaczy jazzu z brzmieniem instrumentów smyczkowych. Miłość do muzyki pozwala na przekraczanie tradycyjnych barier.

Do współpracy przystąpili mistrzowie muzyki jazzowej: Krzesimir Dębski, Jacek Delong, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Adam Manijak, Zbigniew Namysłowski, Paweł Serafiński, Maciej Strzelczyk, Michał Urbaniak i Jan Walczyński stworzyli utwory na duo skrzypcowe i trio jazzowe.

Wykonawcy:

 • Duo Q4Q
 • Tomasz Gołębiewski - skrzypce
 • Małgorzata Korpysz - skrzypce
 • Leszek Kułakowski Trio
  • Leszek Kułakowski - fortepian
  • Jacek Pelc - perkusja
  • Piotr Kułakowski - kontrabas

Krzesimir Dębski – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na wspólnej).

Krzesimir Dębski

 

 

Jam Session

05.11.2010. godz. 22:00 - Słupsk, Piwnica "Anna De Croy"