Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

 XXIX Komeda Jazz Festival


    Złotej polskiej jesieni inspirujących barw i jazzowych brzmień użycza na Środkowym Pomorzu - w Słupsku, Ustce 29. Komeda Jazz Festival (komedajazz.com). Dumnie odkrywam fenomen i tajemnice jazzowych improwizacji, także twórczo wspólnie z fanami penetruję piękno muzyki Krzysztofa Komedy.  Pełni On rolę patrona KJF, jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez minione 3 dekady na nowo starałem się definiować i adaptować do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku intrygującą muzykę Krzysztofa Komedy. Jego twórczość jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok niezwykle świeża, atrakcyjna dla słuchaczy. Przez lata doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów – polskich, europejskich, światowych.


    XXIX KFJ odbędzie się w dniach 13-22 października 2023 r. Osią festiwalu są: kluczowe wydarzenia John Scofield Trio (19 X) i Leszek Kułakowski „Eurofonia” (13 X). Obydwa koncerty w Filharmonii są biletowane, wstęp na pozostałe wydarzenia - wolny.
„Eurofonię” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną skomponowałem w roku 1998, w okresie przedakcesyjnym do Unii Europejskiej jako mój artystyczny wkład w „budowanie wspólnego europejskiego domu, dążenie do integracji ze strukturami UE, z mottem: ”Do Europy tak, ale z Polską kulturą”. To przesłanie jest aktualne dziś, gdy w opinii publicznej wielu polityków deprecjonuje wartości UE, zatem warto do korzeni wrócić. Eurofonia jest wyjątkowym dziełem ze względu na wyjście poza muzyczne tradycje, połączenie muzyki symfonicznej z jazzem i zatarcie się tych granic. Eksperymentuję w tym dziele dźwiękami, kontrastowymi barwami, technikami, instrumentacją. To awangarda w polskiej muzyce. Jestem spragniony zderzenia mojego dzieła z reakcją publiczności. Czy wciąż jest ono aktualne jak muzyka Komedy? 


  Gwiazda XXIX KJF John Scofield to najwybitniejszy gitarzysta światowego jazzu, wieloletni muzyk kultowego bandu Milesa Davisa. John Scofield nagrał z Davisem trzy albumy: Star People, Decoy, Yoy’re Under Arrest. Współpracował z: Ch. Bakerem, B. Cobhamem, G. Dukem, Ch. Mingusem, P. Methenym, G. Burtonem. W dyskografii posiada kilkadziesiąt albumów.  Scofield - geniusz gitary, kompozytor, band leader. Jego język muzyczny cechuje niepowtarzalne brzmienie, empiryczny, poetycki sposób muzycznej wypowiedzi, energia i nieokiełznana wyobraźnia muzyczna. Vincente Archer na basie i Bill Steward na perkusji od kilku lat grają razem w różnych projektach Scofielda i tworzą fenomenalny band. Rozmawiają dźwiękami, bawią publiczność, kreują niepowtarzalne, magiczne, energetyczne show. Oprócz kompozycji Johna Scofielda, wykonają pikantne, oryginalne aranżacje jazzowych evergeenów. John Scofield Trio zaprezentuje muzykę z nowego albumu, który w 2023 roku wyda ECM.


    Wyróżnikiem festiwalu będą tzw.” europejskie bitwy jazzowe”, nawiązujące do tradycji z Nowego Orleanu. W dniach 17 i 18 X w Aureusie będą konfrontować się polskie i europejskie tria jazzowe - Leszek Kułakowski „Ensemble piccolo” z Daniel Karlsson Trio (Szwecja), a także - Jakub Hajdun Trio z Daniele Gorgone Trio (Włochy). Publiczność w drodze głosowania zdecyduje o „zwycięzcach” tych jazzowych potyczek.


    Oprócz tych wydarzeń polecam koncerty komedowskie: Piotr Schmidt-Komeda Unknown 1967 (16 X), „Impresje komedowskie” pianisty młodego pokolenia - Dominika Kisiela (22 X), także intrygujące inspiracje jazzowe muzyką The Beatles w DK w Ustce zespołu Imienowski -Jazz Beatles (21 X),  polecam recital solowy trębacza Piotra Damasiewicza pt.”Tribute to Stańko (21 X), koncert młodej awangardy „Ziemia” (20 X), a także panele komedowskie znakomitych dziennikarzy: Pawła Brodowskiego i tradycyjnie Andrzeja Winiszewskiego ( 22 X), ponadto parada nowoorleańska  z Down Town Brass, jam sessions, pokazy filmów Romana Polańskiego z muzyką Komedy.


    Program festiwalu - różnorodny, szokujący, zróżnicowany, przystępny dla każdego odbiorcy synkopowanej muzyki, prezentowany przez gwiazdy gatunku. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w święcie jazzu i muzyki Krzysztofa Komedy. Przed nami wiele ekscytujących koncertów i artystycznych wzruszeń. Zatem do zobaczenia.

                
                    dyrektor artystyczny KJF
                    prof. Leszek Kułakowski