Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Nahorny Trio i Agnieszka Wilczyńska - Piosenki

04.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

4 listopada 2011 na Komeda Jazz Festiwal wystąpią z programem złożonym z piosenek z dwóch projektów: „Śpiewnik Nahornego” (do tekstów Jonasza Kofty, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej) i „Młynarski-Nahorny Pogadaj ze mną” oraz fragmenty projektu „Chopin Genius Loci” (Preludium e-moll, pieśń „Życzenie”).

 

Agnieszka Wilczyńska - ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wiele lat wykładała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tejże uczelni. Jest laureatką pierwszej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów Szczecinie. Od kilku lat według ankiety czytelników Jazz Forum jest uznawana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce.

Brała udział w wielu festiwalach:Jazz Jamboree, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz Forum Festiwal, JazzPol Festiwal, Złota Tarka, Swingujący Kruk i wiele innych.

Współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Andrzej Jagodziński Trio, Włodzimierz Nahorny, Jan Ptaszyn Wróblewski, Bogdan Hołownia, Michał Tokaj, Janusz Skowron, Robert Majewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz, Henryk Miśkiewicz , Janusz Muniak Maciej Sikała.

Nagrała wiele płyt,wśród nich: „ Cicho, cicho pastuszkowie”(2007) - kolędy Włodzimierza Nahornego, „Pogadaj ze mną” (2008) - płyta z piosenkami skomponowanymi przez Włodzimierz Nahornego do niepubikowanych wcześniej wierszy Wojciecha Młynarskiego, „Warownym grodem” (2009) wraz z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, „Krzysztof Komeda” (2010) z serii Wielcy Kompozytorzy Filmowi,oraz „Mazurek” (2010) z piosenkami dla dzieci.

Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty.

Agnieszka Wilczyńska

 

 

NAHORNY TRIO

  • Włodzimierz Nahorny - fortepian,
  • Mariusz Bogdanowicz - kontrabas,
  • Piotr Biskupski - perkusja

 

Włodzimierz Nahorny - to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na "Jazz nad Odrą 64"; II nagroda na "Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych" w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na "Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu" kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki "Jej Portret". Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z "Breakoutami" w okresie ich największej popularności. Ostatnie lata to okres ogromnej aktywności, płyty: "Ich Portret", "Kolędy na cały rok", "Piosenki Lwowskie", "Nahorny-Szymanowski - Mity", "Nahorny-Chopin- Fantazja Polska", "Nahorny-Karłowicz - Koncert", Nahorny Trio "Dolce far niente... i nic więcej" i najnowsza "ŚpiewnikNahornego". Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny.

W maju 2009 Włodzimierz Nahorny obronił pracę doktorską pot tytułem "Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej". Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany "Chopinem jazzu".

 

Mariusz Bogdanowicz - ur. 29.06.1960, kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1982-84 współtworzył Heavy Metal Sextet. Od 1991 roku prowadzi swoje zespoły. Dwie autorskie płyty: w 1995 roku "Back to the Bass" oraz "Confiteor Song" w 2001. Mariusz Bogdanowicz bierze udział we wszystkich projektach Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla. Współpracował m.in. z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B. Molenhofem.

Jest autorem i wykonawcą muzyki do filmu Janusza Kijowskiego "Maskarada". Komponuje piosenki do tekstów Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Wojciecha Ziembickiego i Justyny Holm.
W styczniu 2009 odbyła się premiera spektaklu "Emigranci" Sławomira Mrożka z muzyką Mariusza Bogdanowicza, wykonywaną przez niego na żywo, solo na kontarabasie (Provisorium Kompania Teatr, Lublin). Ponadto jest producentem i wydawcą fonograficznym. Prowadzi wydawnictwo "Confiteor". Płyty: Herdzin, Bogdanowicz, Biskupski - "Seriale, Seriale...", Mariusz Bogdanowicz - "Confiteor Song", "Polska Dusza", Nahorny Trio "Dolce far niente... i nic więcej", Lora Szafan - "Śpiewnik Nahornego", Włodzimierz Nahorny Sextet - "Chopin Genius Loci". Zajmuje się również publicystyką, m.in. przeprowadził dla Jazz Forum wywiady z Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Herdzinem i Maciejem Sikałą. W latach 2004-2008 prowadził w Jazz Radio audycję autorską "Jazz Travels". W 2005 roku odznaczony został brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, czasem powściągliwa i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.

 

PIOTR BISKUPSKI - ur. 23.09.1961, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski A. Dutkiewicz a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B Molenhofem, S. Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J Strobla, M. Bogdanowicza . Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Aktywnie pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk, Top Drumer. Jest bardzo wysoko ceniony jako pedagog, Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Jak mało kto potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.Od ponad dwudziestu lat, wraz z Mariuszem Bogdanowiczem tworzą jedną z najbardziej cenionych sekcji rytmicznych w Polsce.

trio

 

Leszek Możdżer - Komeda

04.11.2011. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

„Leszek Możdżer – Komeda” , Act Music : ACT 9516-2

„Gdyby nie polskie wpływy, międzynarodowy jazz znany nam dziś, byłby zdecydowanie uboższy.

Muzycy tacy jak Krzysztof Komeda, z pełnym zaangażowaniem przekładali amerykańskie dźwięki na swój własny, europejski język. Dzięki temu zawładnęli nie tylko rodzimą sceną jazzową, ale również byli inspiracją dla wielu muzyków na całym świecie.

Leszek Możdżer uważany jest za jedno z największych odkryć wśród polskich muzyków jazzowych. Pianista urodził się w 1971 roku w Gdańsku, gdzie edukację muzyczną ukończył jako pianista klasyczny. Jazzem zainteresował się dopiero w wieku 18 lat, co nie przeszkodziło, by nazwisko Możdżer stało się w krótkim czasie szeroko rozpoznawalne wśród fanów jazzu nie tylko w Polsce, ale również poza nią.

W latach 1994 – 2008 oraz ponownie 2010, Leszek Możdżer wygrywał w plebiscycie polskiego Jazz Forum na najlepszego pianistę roku. Jego międzynarodową karierę pianisty jazzowego cechuje również współpraca z wieloma zagranicznymi muzykami, jak szwedzki kontrabasista Lars Danielsson, czy też inne gwiazdy, jak Pat Metheny, Lester Bowie czy Archie Shepp.

Solowy debiut Możdżera w wytwórni ACT, płyta Komeda, to hołd złożony polskiemu wyjątkowemu artyście, Krzysztofowi Komedzie, który nie tylko był uznanym pianistą jazzowym i kompozytorem, ale również znany jest ze ścieżek dźwiękowych do większości filmów w reżyserii Romana Polańskiego. Krzysztof Komeda zmarł w 1969 roku w wieku zaledwie 38 lat.

Możdżer tworzy swój pionierski styl. Wypełnia luki pomiędzy muzyką klasyczną a jazzem oraz korzysta ze swojego doświadczenia jako wykonawcy muzyki filmowej dla 20th Century Fox, czym dowodzi, że jest wiernym i empatycznym tłumaczem muzyki Krzysztofa Komedy.

Nieważne czy odsłania romantyczne i duchowe pokrewieństwo w utworze Ballad For Bernt lub swoją ciemną stronę w Rosemary's Baby (najbardziej znanym utworze muzyki filmowej Komedy) czy też kiedy rozkoszuje się niekonwencjonalnym rytmem i harmonią jazzową w Crazy Girl, arcydzieło stworzone przez Możdżera znacznie przekracza jakiekolwiek ramy czy stereotypowy sposób myślenia.

Kolejny raz Leszek Możdżer ukazuje się jako muzyk romantyczny pośród współczesnych polskich pianistów jazzowych. Zbudował swoje nazwisko wykonując improwizacje na tematy Chopina i od tego czasu jego błyskotliwa muzyka nasycona melodią i bezkonkurencyjną techniką, obfituje w liryczne emocje.

Możdżer manifestuje również wyjątkowe zdolności improwizacyjne, czerpiąc zwłaszcza z klasycznego kanonu w odniesieniu do polichromii, harmonii i niezwykłych ozdobników w muzyce.

Jeśli jazz w dzisiejszych czasach ponownie rozpatrywany jest w kategorii “drugiej muzyki klasycznej” to tylko dzięki artystom takim jak Leszek Możdżer. Album Komeda jest imponującym tego dowodem - muzyczna opowieść dla fanów zarówno jazzu jak i wielbicieli muzyki klasycznej.”

Źródło: ACT MUSIC

Leszek Możdzer

 

Jam Session

04.11.2011. godz. 22:00 - Słupsk, Piwnica "Anna de Croy"