Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Kwartludium

12.11.2009. godz. 17:00 - Słupsk, Sala Rycerska Zamku Książąt Pomorskich

Kwartludium

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego-Banasewicza napisanego na ten skład.

Zespół w składzie Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, karnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne), Piotr Nowicki (fortepian), skupia się na wykonywaniu utworów młodych kompozytorów działających zarówno w kraju jak i za granicą. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań polskich i światowych. Zespół występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Festiwalu „Dni Muzyki Nowej” i Avant Days w Gdańsku.

W 2005 roku muzycy wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie.

W 2007 roku zespół Kwartludium został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

W 2008 podczas 51 Festiwalu „Warszawska Jesień” zespół wziął udział w unikalnym projekcie wykonując utwory napisane przez najlepiej zapowiadających się kompozytorów polskich i iberoamerykańskich dla beatboxerów i Kwartludium. Zespół występował z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazon’a (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2), oraz wielokrotnie brał udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohn’a (Warszawa, Berlin, Trebnitz). Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: Stockhausen, Bergstroem-Nielsen, Cardew, Stark, Wolf, Rasmusen czy Detoni.

W styczniu 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zrealizowana i wydana przez wytwórnie fonograficzną DUX. Płyta składa z dwóch części: w pierwszej znajdują się utwory młodych polskich kompozytorów napisanych specjalnie na zamówienie Kwartludium, w drugiej, interpretacje prac wizualnych młodych polskich artystów plastyków.

Źródło: www.kwartludium.com

Otwarcie wystawy plakatów

12.11.2009. godz. 18:30 - Słupsk, Piwnica "Anna De Croy"