Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Leszek Kułakowski - Witkacy Narkotyki

14.10.2021. godz. 19:00 - Słupsk, Pałac "Aureus"

 

  • Leszek Kułakowski - kompozytor, instrumenty klawiszowe
  • Jorgos Skolias - wokal
  • Tomasz Dąbrowski - trąbka, flugerhorn
  • Marcin Wądołowski - gitara
  • Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa
  • Sebastian Frankiewicz - perkusja
  • Jerzy Karnicki - narrator

Leszek Kułakowski - Witkacy Narkotyki

Jeden z moich wieloletnich fanów zapytał mnie, z jakiego powodu zdecydowałem się zrealizować witkacowski projekt. Otóż, po pierwsze Stanisław Ignacy Witkiewicz był demonicznym, intrygującym, trudno definiowalnym Artystą. Zadałem sobie więc pytanie, kim był Witkacy? Dramaturgiem, portrecistą, prozaikiem, poetą, alkoholikiem, narkomanem, erotomanem? Witkacy wypełniając ankietę dla zagranicznego wydawnictwa encyklopedycznego w rubryce zawód wpisał „filozof”, czym rozwiał moje wątpliwości. Drugim powodem jest moja miłość do Tatr, Zakopanego, folkloru góralskiego - będąc tam szukam śladów „wariata z Krupówek”. Trzeci powód, to lokalny, głęboki patriotyzm. W Słupsku jest największa w Polsce kolekcja portretów Witkacego. W roku 1965 Muzeum Pomorza Środkowego zakupiło ze zbiorów rodzinnych Michała Białynickiego-Biruli 119 portretów i jedną kompozycję malarską. Muzeum sukcesywnie przez następne lata powiększa witkacowski zbiór. Oglądanie wystawy jest bardzo mocnym, emocjonalnym przeżyciem. Czwarty powód jest prosty: chcę walczyć ze stereotypem, jakoby Witkacy był narkomanem, on jedynie stosował używki w celach artystycznych. Piąty powód? Jako „wizjoner jazzu” - bo tak nazywa mnie krytyka, rzucam artystyczne wyzwanie wizjonerowi czystej formy. Poza tym, jestem artystą od „zadań specjalnych”, lubię twórcze tajemnice, wyzwania.

Witkacy zbudował traktat filozoficzno-estetyczny Narkotyki z 6 rozdziałów: Nikotyna, Alkohol, Kokaina, Peyotl, Morfina, Eter. Z poszczególnych rozdziałów wybrałem fragmenty witkacowskiej prozy, którą w trakcie koncertu będzie przedstawiał Narrator. Skomponowana muzyka ma za zadanie emocjonalnie oddać witkacowską treść, jednocześnie zachowując autonomiczność i podmiotowość. Słowo i muzyka uzupełniają się wzajemnie, tworząc inspirującą przestrzeń dźwiękową.

Do projektu specjalnego „Leszek Kułakowski-Witkacy Narkotyki”, który będzie miał premierę na 27. Komeda Jazz Festival zaprosiłem wybitnych Artystów. Partie wokalne będzie realizował nieobliczalny i demoniczny Jorgos Skolias. Na trąbce i flugelhornie zagra fenomenalny Tomasz Dąbrowski. W sekcji rytmicznej drapieżny Marcin Wądołowski na gitarze, atomowy perkusista Sebastian Frankiewicz i „młody lew” gitary basowej i kontrabasu Konrad Żołnierek. Narratorem będzie znakomity aktor, znany słupskiej publiczności- Jerzy Karnicki. Ja zagram na instrumentach klawiszowych i syntezatorach- inspirując i monitorując przebieg akcji muzycznej. Planuję też wydanie płyty CD i filmu video z tego wydarzenia.

„Otóż twierdzę, że wszystkie narkotyki, tak „społeczne”, w początkowych i małych dawkach, jak i aspołeczne, nasycają do pewnego stopnia wynikające z samej istoty Bytu, to znaczy z ograniczenia indywiduum: nienasycenie i tęsknotę, aby w dalszym działaniu przytępić te stany i zabić je zupełnie. Podobnie działają: religia, sztuka ifilozofia, które początkowo wrażają na różne sposoby metafizyczny niepokój, łagodząc zasłonami konstrukcji i uporządkowania uczuć metafizycznych w kultach,konstrukcji form artystycznych w sztuce i systemów pojęciowych w filozofii - okropność samotności indywiduum w bezsensownym Bycie…” -Witkacy, Narkotyki.

 

Leszek Kułakowski