Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

Maciej Obara Quartet

18.11.2017. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

 

Maciej Obara Quartet w składzie:

  • Maciej Obara – saksofon altowy
  • Dominik Wania – fortepian
  • Ole Morten Vaagan - kontrabas
  • Gard Nilssen - perkusja

Zespół założony w 2012 roku, przez polskiego saksofonistę Macieja Obarę, w którego skład wchodzą : Dominik Wania (fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja).

Kwartet to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń. Obara zaprosił do zespołu silnych i dojrzałych artystów, którzy wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną.

Zespół koncertował w tak prestiżowych miejscach jak m.in. w Jazz at Lincoln Center NY, Jazz Standard NY, Porgy & Bess w Wiedniu, Cotton Club Tokyo, 12/14 w Warszawie oraz na festiwalach pokroju London Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Jarasum Int’l Jazz Festival, Vancouver Jazz Festival, Ottawa Jazz Festival, New Haven Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jantar w Gdańsku, Jazz i Okolice na Śląsku, Molde Jazz Festival, Festiwal Jazztopad, Akbank oraz Izmir Jazz Festival.

Po 5 latach działalności kwartet Macieja Obary dostaje zaproszenie od Manfreda Eichera i wchodzi do Rainbow Studio w Oslo, by zarejestrować materiał na nową płytę dla najbardziej prestiżowej wytwórni na świecie – ECM. We wrześniu 2017 r. nakładem tego monachijskiego wydawnictwa ukaże się płyta „Unloved”, na którą wszystkie kompozycje, za wyjątkiem tytułowej autorstwa Krzysztofa Komedy, napisał na przestrzeni ostatnich lat Maciej Obara.

Jest to pierwsze w pełni studyjne nagranie w historii tego kwartetu. Na płycie wyraźne słychać inspiracje liryką polskich mistrzów muzyki jazzowej oraz melodyką romantycznych kompozytorów. Całość dopełnia niezwykły zmysł harmoniczny Dominika Wani, folkowe brzmienie Ole Mortena Vaagana i rockowy feeling perkusisty Garda Nilssena.

Swoboda, intuicja oraz świetna komunikacja charakteryzujące kwartet Obary pozwalają na podążanie ryzykownymi muzycznymi drogami, budując dynamikę oraz nieprzewidywalność każdego koncertu.

Różnorodność przejawia się nasileniem energii, kontrastowo przełamywanym lirycznością, a wszystko to zamknięte klamrą kompozycji lidera.

Maciej Obara Quartet to młodzi i aktywni przedstawiciele europejskiej sceny muzycznej, a jazz to tylko jeden z wektorów zespołu. Jeśli gatunki muzyczne to języki, wówczas śmiało można powiedzieć, że Maciej Obara Quartet włada kilkoma z nich, głównie czerpiąc z muzyki klasycznej i muzyki improwizowanej.

 

Quartet qbara

 

Diva

18.11.2017. godz. 19:00 - Słupsk, Filharmonia i Teatr

 

 

DIVA to pełne energii wokalistki o mocnych glosach. Pochodzą z trzech różnych krajów. Akompaniuje im trio jazzowe.

 

  • D.aniela Sudy – vocal, Austria
  • V.esna Petkovic – vocal, Serbia
  • A.gata Pisko – vocal, Polska

 

Daniela, Vesna i Agata spotkały sie przed 14 laty na Wydziale Jazzu Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Secenicznych w Grazu w Austrii. Po zakończeniu szkoły każda z nich konstruowała swoje własne projekty muzyczne. Przed niespełna trzema laty spotkały sie znowu i stworzyły niezwykle witalny projekt DIVA.

 

DIVA wykonuje muzykę z pogranicza jazzu i popu z elementami typowymi dla rodzinnej muzyki folklorystycznej kazdej z wokalistek. Dziewczyny śpiewaja po niemiecku, angielsku, po polsku, po serbsku i po chorwacku. Z dużym wyczuciem i dużą doza humoru przedstawiają kolejne utwory.

 

DIVA to trzy mocne glosy o charakterystycznych barwach. Zespoł został zaproszony do współpracy przez orkiestre symfoniczna Orchesterakademie Ossiach w Karyntii, wystepowal na wielu festiwalach i klubach jazzowych na terenie Austrii.

 

Akompaniujące mu trio to jedni z najważniejszych muzyków austriackiej sceny jazzowej:

  • Ewald Oberleitner – bass
  • Werner Radzik – piano
  • Bernhard Wimmer – perkusja

 

DIVA