Skip to main content

Komeda Jazz Festival

Jazz Festival Krzysztof Komeda

Komeda Jazz Festival
Komeda Jazz Festival

XXVII Komeda Jazz Festival - wokół miłości, ciepłego brzmienia i Witkacego szaleństwa narkotykowego.
Złotej polskiej jesieni inspirujących barw i jazzowych brzmień użycza na Środkowym Pomorzu - w Słupsku, Ustce - kolejna już, 27. edycja Komeda Jazz Festival (www.komedajazz.com). Dumnie wchodzimy w następne ćwierćwiecze, z nadzieją na odkrywanie fenomenu i tajemnic jazzowych improwizacji, a także na twórcze penetrowanie pięknej muzyki K. Komedy. Dominantą festiwalu jest twórczość Krzysztofa Komedy - „Chopina Jazzu”. Pełni On rolę patrona, Jego muzyka jest kanwą festiwalu. Przez minione 26 lat na nowo starałem się definiować i adaptować do zmieniającej się bardzo szybko rzeczywistości XXI wieku intrygującą muzykę Krzysztofa Komedy. Myślę, że muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Przez te lata doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów – polskich, europejskich, globalnych.

XXVII KFJ odbędzie się w trudnej Covidowej rzeczywistości w terminie od 8 do 15 października. Festiwal rozpoczniemy radosnym nowoorleańskim pochodem ulicami Słupska i uroczystym otwarciem Skweru Krzysztofa Komedy.

Gwiazdą 27. KJF będzie amerykańska wokalistka Karen Edwards, która wystąpi ze swoim autorskim show. Wydarzeniem będzie koncert charyzmatycznej wokalistki Ewy Urygi, która zaprezentuje się w moich premierowych aranżacjach z orkiestrą symfoniczną w programie „Let’s Fall in Love”. Usłyszymy światowe evergreeny jak: Unforgettable, The Way You Look Tonight, Over the Rainbow, Like Someone in Love, The Man I Love, a także polskie piosenki: Miłość ci wszystko wybaczy, Szeptem do mnie mów, Już nie zapomnisz mnie. Ideą łączącą te piosenki są piękne teksty o miłości, a także wpadające w ucho melodie i kolorowe, oryginalne aranżacje Leszka Kułakowskiego.

Zaproponuję Państwu również mój premierowy, intrygujący, elektryczny projekt „Leszek Kułakowski - Witkacy Narkotyki”. W Słupsku jest największa w Polsce kolekcja portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza, toteż postanowiłem zmierzyć się z demoniczną twórczością „wariata z Krupówek”, komponując muzykę do wszystkich części traktatu estetyczno-filozoficznego „Narkotyki” (Nikotyna, Alkohol, Kokaina, Peyotl, Morfina, Eter). Będzie to wieczór pełen witkacowskich cytatów kontrastowany z moją muzyką oddającą dźwiękowo natężenie zagmatwanych witkacowskich filozoficznych dywagacji. W zespole charyzmatyczny wokalista Jorgos Skolias, fenomenalny trębacz Tomasz Dąbrowski, perkusista Sebastian Frankiewicz, basista Konrad Żołnierek, dynamiczny gitarzysta Marcin Wądołowski, narrator Jerzy Karnicki. Zapowiada się szalony wieczór;

„Widzę wielki gmach z czerwonej cegły, zwrócony do mnie kantem. Z każdej cegły wyrasta jakaś twarz dziwaczna, karykaturalna. Twarze te potwornieją i po chwili cały gmach jest najeżony towarzystwem przypominającym gargule na Notre Dame w Paryżu. Potworny Negr, którego czaszka powiększa się i otwiera…” – pisał Witkacy Narkotyki, Peyotl.

Z polskich artystów jazzowych będziemy gościć także fantastycznego muzyka, na stałe mieszkającego w Niemczech, fenomenalnego saksofonistę, uroczego, pełnego poczucia humoru Artystę Leszka Żądłę. Artysta należy do post-coltrane’owskich saksofonistów. Jego grę cechuje kontrast: liryzm wypowiedzi i energetyczna, wirtuozowska melodyka improwizacji. Wielokrotnie odbywał europejskie tournee z perkusistą Coltrane’a Elvisem Jonesem. W czasie stanu wojennego w Polsce zaangażował się w organizację zbiórki żywności dla Polaków.

Dla fanów prawdziwego bluesa polecam koncert – szczególnie dla młodzieży – dynamicznego, charyzmatycznego blues-bandu, laureata festiwalu Rawa Blues: Tortilla Blues Band. W repertuarze klasycy bluesa: Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb's Chicken Shack.
Dla fanów polecam tradycyjnie, intensywne, szalone, nocne jam session w piwnicy Anna de Croy, gdzie będzie „szalał” Kajetan Galas Organ Trio na Hammondzie z muzykami z zespołu.

Tradycyjnie odbędą się komedowskie panele tematyczne, znakomicie prowadzone przez redaktora Andrzeja Winiszewskiego: „Komeda - życie prywatne”,” Spuścizna twórcza Komedy II połowy XX wieku”. Odbędą się także liczne projekcje muzycznych filmów.

Program festiwalu, różnorodny, szokujący, zróżnicowany, przystępny dla każdego odbiorcy synkopowanej muzyki, prezentowany przez gwiazdy gatunku. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w święcie jazzu i muzyki Krzysztofa Komedy. Przed nami wiele ekscytujących koncertów i artystycznych wzruszeń. Zatem do zobaczenia.

dyrektor artystyczny KJF prof. Leszek Kułakowski